AUT triumphs at 2019 Best Awards

08 Oct, 2019
 
Tracheostomy by Charlotte Dickson was awarded a Gold Best Award in the Product category.
Tracheostomy by Charlotte Dickson was awarded a Gold Best Award in the Product category.

AUT has 7 Gold, 13 Silver and 8 Bronze awards in this year’s Best Awards.

The winning entries come from the School of Art and Design, Bachelor of Creative Technologies in Future Environments (formerly Colab) and Te Ipukarea.

Dean of Design and Creative Technologies Professor Guy Littlefair says he couldn’t be more delighted with the faculty’s results at the Best Awards. “Not only has our excellence in art and design been recognised, the role of mātauranga Māori as a key pillar of our faculty is demonstrated by Te Ipukarea’s success with Kupu. These results further establish AUT as the leading university for art and design and creative technologies.”

The list of winners are below.

Gold

Patterns for Utopia by Hannah Small (Graphic)

Patterns for Utopia by Hannah Small

Han by Jun Yun Choi (Graphic)

Han by Jun Yun Choi


SHIFT exhibition by Luke Guilford, Nathan Walker, Aimee Preston, Zoe Jarvis, Eilish Out-O'Reilly & Michael Moore (Interactive)

SHIFT exhibition


Tracheostomy by Charlotte Dickson (Product)

Tracheostomy by Charlotte Dickson


The Performance Terrain Theatre by Lauren Gibbs (Spatial)

Performance Terrain Theatre


Continuum by Talia Pua (Student Public Good)

Continuum


Kupu by Te Ipukarea (Public Good Award)

Kupu

Silver

SHIFT exhibition by Luke Guilford, Nathan Walker, Aimee Preston, Zoe Jarvis, Eilish Out-O'Reilly & Michael Moore (Graphic)
Promethean Projects by Joe Moore (Graphic)
WasteNot by Eilish Out-O’Reilly (Interactive)
Flashback by Zoe Jarvis (Interactive)
The Kiwi – Painless Dental Anaesthetic by Kate Weatherly (Product)
Fa’amama by Tui Meki (Product)
Microp by Nick Fromont (Product)
Ranaga – Space Divider by Anton Elliot (Product)
Redemption by Xuanyung Sun (Spatial)
Dramaturgical Encounter by Shiveel Prasad (Spatial)
Confabulations: Estranged Memories Unfolding by Frank Liu (Spatial)
Un/making Home by Zeenia Irani (Spatial)
Mau by Michael Grobelny (Ngā Aho)

Bronze

Hamilton Now by Bianca Cross, Hannah Small, Megan Laxon (Graphic)
Material Sound by Lachlan Giles (Graphic)
‘Akairo ‘Atui by Christopher Ogle-Piggott (Graphic)
Robin by Toni Clark (Interactive)
Flowers Are My Passport by Hossein Najafi (Moving Image)
Colourless by Enid Hu and Pae Nuanmangsor (Moving Image)
Playtime Garden by Levon Hutchinson (Product)
Kiera – Desktop Garden by Alice Thompson (Product)

Useful links:
48 AUT finalists at 2019 Best Awards
Study Art and Design at AUT
Study Creative Technologies at AUT
Te Ipukarea