Art and Design Awards

17 Dec, 2020
 
Art and Design Eva Blok
Skysill : Tāepaepatanga o te rangi by Eva Blok

AUT’s School of Art and Design annual awards recognise not only scholarly excellence, but also an extraordinary contribution to the school, and wider community. The awards demonstrate the School’s long-standing relationships with community and industry partners.

Head of School Dr Andrew Withell says seeing the graduating students’ work is always a highlight. “I am always so proud to see the high-quality work our students produce. This year has been tough, but the way our students and staff have adapted to a different teaching environment and changing levels of access to on campus facilities and still turned out such quality work gives me heart.

“Building a community is a central part of the work our students do, and we’re glad to have the ongoing support of our partners and sponsors. The art and design staff all look forward to seeing the mark our students will make on the world as they develop their careers.”

Head of School Awards

The Head of School awards recognise outstanding academic performance and commitment to craft across the art and design disciplines. They are the highest recognition in the student awards.

  • Bachelor of Design
    • Communication Design (City Campus) - Emma Melville
    • Communication Design (South Campus) - Kiarna Michie
    • Digital Design - Lilly Martin-Babin
    • Fashion Design - Danica Sketchley
    • Industrial Design - Jonathan Aquino
    • Spatial Design - Eva Blok
    • Textile Design - Nayesha Mulholland
  • Bachelor of Visual Arts - Liam Mooney
  • Marx Design Internship Award
    For excellence in Branding and Communication Design
    Lydia Harden Bull
  • Semi Permanent Award
    For excellence in Publication and Typographic Design
    Yamin Cook
  • Adam Tan Memorial Award
    For resilience and creativity in Illustration
    Janette Ng
  • BJBall Award
    For Colour and Texture in Graphic Design
    Liam Quang Long Nguyen
  • DNA Award
    For excellence in UX/UI
    Mia MacDonald
  • Adobe Creative Award
    For Creative use of Software
    Max Hurley
  • Design Assembly Award
    For excellence in Visual Communication
    Lauren Blakeley
  • Semi Permanent Award
    For resilience and creativity in Visual Communication
    Holly Rigby
  • Manakau Studio Award
    For contribution and leadership in Visual Communication
    Casey Strickland
  • Adobe Creative Award
    For Creative use of Software
    Nicola Ziona Pfister
  • Te Ara Poutama Award
    For contribution to Maori and Pasifika knowledge
    Cyrus Nomani
  • Digital Design Award
    For outstanding achievement in Animation
    Bree Greally
  • Digital Design Award
    For outstanding achievement in Visual Effects
    Paige Wilson
  • RocketWerkz Award
    For outstanding achievement in Game Design
    Brodee Scott Barlow
  • Digital Design Award
    For outstanding achievement in Theory
    Alice Wu
  • Adobe Creative Award
    For creative use of Software
    Katya Rasskazova
  • Staples & Loan Central Film Award
    For an outstanding live action short film
    Alice Wu
  • Charles Parsons Award
    For excellence in sustainable Fashion Design
    Daria Anderson
  • Charles Parsons Award
    For excellence in sustainable Fashion Design
    Daria Anderson
  • Fabric Merchants Award
    For excellence in Fashion Design
    Caihong Jiang
  • Fabric Store Rookie Award
    For an emerging Fashion Designer
    Dawaei Guo
  • Eileen Keir Memorial Award
    For Top Graduating Fashion Student
    Mille McHardie
  • Adobe Creative Award
    For Creative use of software
    Fiona Bongartz
  • Social innovation award
    For excellence in social design
    Phoebe Lee
  • Social innovation award
    For excellence in social design
    Alice Fisher
  • Sustainability award
    For excellence in sustainable Industrial Design
    Jonathan van Nes
  • Outstanding Y3 Project
    For excellence in Industrial Design
    Courteney Eccles
  • Adobe Creative Award
    For Creative use of software
    Hollie Riddell
  • Artichoke Award
    For outstanding Interior Design
    Jay Choi
  • Outstanding Y3 Project
    For excellence in Spatial Design
    Allen Gao
  • Outstanding Y3 Project
    For excellence in Spatial Design
    Audry Yu
  • Yosop Ryoo Prize
    For creative use of digital fabrication
    Shehryar Memon
  • Adobe Creative Award
    For Creative use of Software
    Javani Govender
  • The Ian Scrivener Award
    For Excellence in Print
    Aloisia Ngata
  • AUT Textile Design Laboratory Print Award
    For outstanding graduating work in printed textiles
    Ella McIntosh
  • AUT Textile Design Laboratory Knit Award
    For outstanding graduating work in knitted textiles
    Jess Hadwin
  • Adobe Creative Award
    For Creative use of Software
    Megan Hawke
  • Auckland Art Gallery Award
    For High Achievement
    Dawn Lee
  • Auckland Art Gallery Award
    For High Achievement
    Jermaine Alhambra
  • Auckland Art Gallery Award
    For High Achievement
    Sarah Blue
  • Auckland Art Gallery Award
    For High Achievement
  • Becks Ireland
  • Auckland Art Gallery Award
    For High Achievement
    Ann-Marie Niap
  • Auckland Art Gallery Award
    For High Achievement
    Helena Tsang
  • Auckland Art Gallery Award
    For High Achievement
    Yakun Zhang
  • Auckland Art Gallery Award
    For High Achievement
    Emma Fromont
  • Gordon Harris Art Supplies Award
    For Excellence in Art
    Tony Guo
  • BC Collective Award
    For a student working with Indigenous Aotearoa/Pasifika Contexts
    Jahmeila Quarter
  • Adobe Creative Award
    For Creative use of Software
    Jennifer Sayasinh
  • Visual Arts Studio Award
    For outstanding achievement Year 3 Studio
    Aislyn Stevens
  • Visual Arts Studio Award
    For outstanding achievement Year 3 Studio
    Prudence Bowman
  • Visual Arts Studio Award
    For outstanding achievement Year 3 Studio
    Gavin Chai
  • Visual Arts Theory Award
    For outstanding achievement in Year 3 Theory
    Gabriel Ortiz
  • Manaakitanga Award
    For an exemplary Visual Arts Year 3 student
    Monique Hak
  • Adobe Creative Award
    For creative use of software
    Monique Hyobin Park
  • Master of Visual Arts
    For creative use of software
    Uhila Nai

See all the work by the award-winning students on the “best of” page of the virtual showcase. 
https://artanddesign.aut.ac.nz/best-of

Thanks to the sponsors: Adobe, BJ Ball, Semi Permanent, Auckland Art Gallery, Design Assembly, Fabric Merchants, Rocket Werkz, The Fabric Store, Staples VR, Charles Parsons, Marx, Gordon Harris, DNA, BC Collective, Artichoke.

Website search